Tasarımlarda İddialı Bir Akım ; RealizmTasarımlarda İddialı Bir Akım ; Realizm

Tasarım işlemleri birçok durum için geçerlidir. Çoğu kişinin aklına gelen ise genel anlamda hayal gücü ile birlikte sınır kotası olmadan ve istenildiği gibi eserlere ve aynı zamanda nesnelere uygulama durumudur diyebiliriz. Sanat olarak da ifade edilmektedir. tasarımişlemleri bir nevi olarak hayal gücü ön plana alınarak yapılan ve aynı zamanda altın tepsi ile birlikte sunulan ucu açık olmayan özgürlükler diyebiliriz. 
Özgürlük ise nereye kadar tatmin edeceği bilinmeyen bir durumdur. Çünkü gerçekçilik önemli bir durumdur. Tasarım da olsa gerçekçi olması önemlidir. Daima hayal gücü ile hareket edilmeyeceği gibi tasarım işlemlerinin de gerçeklik payının olması önemlidir. Realizm diğer adı ile gerçekçiliğin tasarımlara etkisini sizler için derledik
realiz-akimi

Realizmin Tasarımlara Etkisi

Tasarım işlemleri sağlanırken dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Öncelikle realizmin tasarımlara etkisi, bahsedilecek olan realizmin tam olarak ne anlamına geldiğini bilmeyenler için gerçekçilik olduğunu belirtmek isteriz. Zihinde ağımsız olarak geçekçiliğin var olduğunu savunan bir felsefi görüş vardır. Aynı zamanda da öğretisi olduğunu savunan bir akımda diyebiliriz. Yaklaşık olarak 19. YY ikinci yarısı olarak romantizmin duygusallıkla tepkili şekilde ortaya çıkışı ile sanat akımı olarak adlandırılmıştır. Realizme duygu ve hayaller yerine insan ve toplum gerçekleri sığdırılmıştır. Bilimsel anlamda ise sadece gözlem sağlanan ve insanların gördüğüne inanması olarak pozitivizm etkisi ile realizm akımı doğmuştur. Her alanda ise hayata dokunmayı başarmıştır. Aynı zamanda tasarıma etkisi de büyük olmuştur. 
Farklı bir açıdan bakıldığında ise tasarım işlemlerinde realizmin tanımını birbirine zıt olan şeylerin realizm tasarım işlemlerinde iddialı olarak akım haline geldiğidir. Bu durum ise insan doğasının gerçekçi olması olarak açıklanabilir. Tasarım işlemlerinde yapılmış olan broşür tasarımı, dergi tasarımı, katalog tasarımı, afiş tasarımı gibi akla gelen ve akılda kalan şeylerin üzerine tasarımlar sağlanır. Kullanım olarak ise uygun ve gözü yormayan tasarımlar tercih edilir.  Tasarım işlemleri yapılırken etki alanının geniş olduğu savunulan bir görüş olarak realizm görüşünü ifade edebiliriz.  Tam anlamıyla hayal gücüyle değil de insanların gerçekçilik duygularını göz önüne alarak tasarım işlemleri yerine getirilmektedir.

Tasarımlarında Realizme Yer Verenler

Tasarım işlemlerinin realizm ile uyumlu olması önemli bir konudur. Özellikle tasarım işlemlerin realizme yer veren ve genel anlamda ise insanların kabul etmiş oldukları şeylerin anlaşılmayı beklediğini belirtebiliriz. Hemen hemen herkese ve dokunabilen ve dokunabilmeyi hedefleyenler oldukça fazladır. Bu nedenle çeşitli olarak tasarım denilen terimin dijital veya görsel anlamda basında kullanım sağlandığı ve kullanıldığı düşünülmektedir. Realizme ağırlık vererek bundan bahsetmek de mümkündür. Kısacası tasarımlarında realizm kavramına yer verenler, diğer tasarım türlerinden farklı olarak insanların hayatlarına daha kolay ve rahat dokunabilirler. Çünkü insanların gerçekçi tarafları oldukça fazladır. Gerçekçi gelmeyen kavramlara insanlar inanmayabilmektedirler.

Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Dergi Çıkarmak İçin Nasıl Bir Organizasyon Yapılır?

Dergi Çıkarmak İçin Nasıl Bir Organizasyon Yapılır?   Dergi çıkarmak edebiyat ö... Devamını Oku >

Karton Çanta Nedir, Karton Çanta Fiyatları ve Karton Çanta Tasarımı Nasıl Yapılm...

Karton Çanta Fiyatları? 8 x 25 x 35 cm 1000 adet 1600 TL + KDV 8 x 25 35 cm 2000 adet 2... Devamını Oku >

LOGO TASARIMLARI İÇİN İDDİALI RENKLER

LOGO TASARIMLARI İÇİN İDDİALI RENKLER  Logo tasarlarken dikkat edilmesi gereken çok fazla duru... Devamını Oku >

GOOGLE’IN TÜRKLER İÇİN TASARLANAN DOODLE’LARI

Öncelikle, doodle’nin ne olduğunu tanımlamakta fayda görüyoruz. Bu ismi bilmeyen çoğu kiş... Devamını Oku >

Üye Kaydı
Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Lütfen daha önceden kayıt olunmamış bir e-posta giriniz.

Üye Giriş
Bilgiler Yanlış.veya


veya şifrenizi mi unuttunuz?

Şifremi Unuttum

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp